Fedrid Gábor
A napi fél szelet kenyér héját mindig félretettem. Mennyei íze volt, amikor nagyon éhesen majszoltam belőle!
A protréfotókat Ritter Doron készítette.
Fedrid Gábor
(1935)
A budapesti gettóban szabadult föl szüleivel és nagyszüleivel.
A gettóban „ünnepelte” a 10. születésnapját.
Gábor a szüleivel és a nagyszüleivel a Klauzál utca 26-28-ban lakott. 1944-ben a ház csillagos ház lett, majd a gettó része, így nem kellett kiköltözniük. A nyilasok bejövetele után pár nappal Gábor édesapját felsorakoztatták, és elvitték munkaszolgálatra. Édesanyja ekkor mindent megmozgatva szerzett egy Schutzpasst, védlevelet, és ezzel elköltöztek a Katona József utca 28-ba, egy védett házba hárman: Gábor, az édesanyja és a nagynénje.
A védlevél mit sem ért, pár napra rá a nagynénjét, majd pedig az édesanyját is elvitték – mint később kiderült, az óbudai téglagyárba.
Gábor egyedül maradt a védett házban.
A nagymamája valahogyan elintézte, hogy egy ismerős bekísérje a gettóba. Akkor már gettónak nevezték, de még nem volt lezárva, így Gábor újra együtt lehetett otthon a nagyszüleivel és még sok idegen emberrel, akiknek ugyanazt a lakást jelölték ki.
Nem sokkal később újra csatlakozott hozzájuk Gábor anyja és nagynénje, akiket valahogy elengedtek a téglagyárból és hazamentek,
illetve az édesapa is, akit elindítottak nyugat felé, de Baracskától visszaterelték a csoportját a nyilasok a gettóba.
A lakásban ekkor már 21-en szorongtak. Gábor sokat segített az édesapjának az ételosztásban. Hozzájuk eljutott néha egy zöldségleves a hitközség jóvoltából, és naponta fél szelet kenyeret is kaptak. Gábor annak ellenére, hogy mindig éhes volt, beosztotta ezt a keveset is, a kenyér héját mindig félretette, apránként eszegette.
Az ostrom alatt Gábor és családja a nagypapa betegsége miatt nem a pincébe, hanem a földszinti házmesterlakásba húzódott. Gábor ott ünnepelhette a tizedik születésnapját – édesanyja a levesből leszűrt tésztát lekvárral tálalta -, és két nappal később ott érte őket a felszabadulás.
A nagypapa sajnos pár nap múlva meghalt, és ideiglenesen a Klauzál téren temették el több ezer másik emberrel, akik a gettóban haltak meg.