
Andrási Andor
Nagyon jól éreztem magam a Sztehlo Gábor evangélikus lelkész alapította gyermekállamban, Gaudiopolisban. A többiek még rendőrfőnök-helyettesnek is megválasztottak.
Andrási Andor
(1933)
A Sztehlo Gábor alapította gyermekállamban, Gaudiopolisban nevelkedett.
Édesapja munkaszolgálatosként, a Don-kanyarban vesztette életét.
Bandi nem minősült a zsidótörvények szerint zsidónak. Édesanyja vallásos katolikus családban nőtt fel, Bandit és testvéreit születésükkor meg is keresztelték. Az édesapának is csak az apja volt zsidó származású, de ez elég okot szolgáltatott arra, hogy már 1942 tavaszán behívják munkaszolgálatra. Az orosz frontra vitték, az utolsó tábori levél 1942 karácsonyán érkezett tőle a családhoz. A nevezetes Don-kanyari ütközet során, 1943 januárjában tűnt el.
A Csillaghegyen élő család nehéz helyzetbe került. Az édesanya, aki szklerózis multiplexben szenvedett, már férje behívása után adott életet harmadik gyermekének. Amíg a betegségétől tudott, a több nyelven beszélő asszony a férje zsidó volta miatt csak nehezen tudott elhelyezkedni, végül a Fordnál dolgozott, miközben Bandira és nővérére hárult a feladat, hogy a közeli és távolabbi falvakba kigyalogolva élelmet szerezzenek.
A háború után az édesanya egyre kevésbé tudott dolgozni. Egy ismerős családtól tudták meg, hogy a nehéz helyzetben lévő és árva gyerekeket befogadják abba a gyermekotthonba, amelyet Budapest ostroma után kezdett szervezni Sztehlo Gábor evangélikus lelkész.
A 12 éves Bandi és az alig hároméves öccse be is kerültek egy-egy, a korosztályuknak megfelelő otthonba, azonban a kisebbik fiú nagyon rosszul viselte ezt, így végül a nővérük hazavitte.
Bandi a Budakeszi út 48-ba került, a viszonylag idősebb gyerekek közé. A Farkastanyának nevezett épületben és abban a közegben nagyon jól érezte magát. A mintegy 200 fős gyermekotthon „Örömvárosában”, vagyis a Gaudiopolis gyermekállamban nem számított sem származás, sem előélet, mindenki egyenlő volt. A gyerekek közös munkán és felelősségvállaláson alapuló, összetartó közösséget alkottak, és maguk hozták köztársaságuk törvényeit is.
Bandi 1949 nyarán költözött haza, hogy segítsen súlyos beteg édesanyjuk ápolásában, aki 1950 májusában elhunyt. Addigra a Sztehlo Gábor által létrehozott teljes gyermekotthont, így Gaudiopolist is államosították.
Bandi 1991-ben több társával létrehozta a Sztehlo Alapítványt, és máig sokat tesz Sztehlo Gábor lelkész emlékének ápolásáért.


